Ja, hur funkar det?
Hur söker man information som inte finns på mitt älskade Google?
Nedanstående gäller självförvaltning på anstalt.
Jag försöker hitta information om vad en intagen får i matbidrag per dygn.
Ja, jag hittar att genomsnittet för en intagen är 45:-/dygn
Men jag vet att samma kostnad för Hinseberg är 38:- för en intagen/dygn.
Och jag har hittat att den summan avgörs av antalet intagna på den avdelningen.
Men vad avgör dessa kriterier?
Varför får en annan anstalt mer pengar/person/dygn?
Det måste ju finnas en uträkning på hur man kommer fram till detta.
När jag Googlar får jag hela tiden upp en himla massa idiotiska sökresultat som jämför skolmaten med fängelsematen och vad det kostar.
Varför jämföra vad en elev betalar för sin lunch med vad en intagen betalar för hela sitt dagsintag??
En elev kanske betalar nånstans mellan 9 och 23 kr, beroende på kommun och en intagen i genomsnitt 45:-
Grejen e ju den att en elev har en kostnad för en lunch medan en intagen har en kostnad för: frukost, lunch, middag och mellanmål.
Jag som besökare har också lärt mej att dom intagna betalar även för oss besökare, vi får hembakat bröd med pålägg och ibland även en himla goo hembakad kaka.
Den kostnaden skall också räknas med som en utgift i deras budget. Per person.
Så sluta jämföra intagna med skolelever! Eller för den delen, äldrevården. Samma sak där!
Hur söker man information som inte finns på mitt älskade Google?
Nedanstående gäller självförvaltning på anstalt.
Jag försöker hitta information om vad en intagen får i matbidrag per dygn.
Ja, jag hittar att genomsnittet för en intagen är 45:-/dygn
Men jag vet att samma kostnad för Hinseberg är 38:- för en intagen/dygn.
Och jag har hittat att den summan avgörs av antalet intagna på den avdelningen.
Men vad avgör dessa kriterier?
Varför får en annan anstalt mer pengar/person/dygn?
Det måste ju finnas en uträkning på hur man kommer fram till detta.
När jag Googlar får jag hela tiden upp en himla massa idiotiska sökresultat som jämför skolmaten med fängelsematen och vad det kostar.
Varför jämföra vad en elev betalar för sin lunch med vad en intagen betalar för hela sitt dagsintag??
En elev kanske betalar nånstans mellan 9 och 23 kr, beroende på kommun och en intagen i genomsnitt 45:-
Grejen e ju den att en elev har en kostnad för en lunch medan en intagen har en kostnad för: frukost, lunch, middag och mellanmål.
Jag som besökare har också lärt mej att dom intagna betalar även för oss besökare, vi får hembakat bröd med pålägg och ibland även en himla goo hembakad kaka.
Den kostnaden skall också räknas med som en utgift i deras budget. Per person.
Så sluta jämföra intagna med skolelever! Eller för den delen, äldrevården. Samma sak där!
Kommentarer